Porady z zakresu ogrodnictwa i brukarstwa

Czynniki decydujące o wyborze kostki brukowej

O wyborze kostki brukowej decyduje kilka czynników. Przede wszystkim musimy wybrać między betonową kostką a naturalnym kamieniem. Kostki betonowe możemy dostać w standardzie, płukane bądź postarzane.
Najczęściej wybierany kamień naturalny to granit, piaskowiec oraz bazalt. To materiał znacznie bardziej wytrzymały niż ten betonowy, można go zastosować nawet pod parkingi dla ciężarowych samochodów i autobusów. Oprócz niesamowitej trwałości naturalny kamień znakomicie wytrzymuje niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć, może więc być stosowany przy oczkach wodnych i strumieniach.
Następnym istotnym czynnikiem jest kolor kostki brukowej. Musimy pamiętać, że najlepiej prezentuje się połączenie dwóch odcieni, ważna jest też konsekwencja kolorystyczna. Kostka powinna pasować do posesji i elementów ogrodzenia. Jeżeli elewacja jest jasna to kamień powinien być ciemny, zaś jeżeli elewacja jest w ciemnych kolorach najlepiej wygląda kostka o naturalnych odcieniach ziemi. Do wybrukowania podjazdu powinniśmy wybrać ciemny kolor kostki, tłuste plamy i zabrudzenia nie będą widoczne.
Decydując się na kostkę zwracamy też uwagę na jej wymiary.
Wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej uzależniona jest nie tylko od grubości materiału, ale również od konstrukcji podłoża, na którym została ułożona. Dobra konstrukcja podbudowy znosi większe obciążenia, co zapewnia nawierzchni trwałość nawet przy zastosowaniu kostki cieńszej niż należałoby. Jeżeli podłoże będzie źle przygotowane, to bardzo gruba kostka nie zapewni trwałości. Dlatego pamiętajmy o dobrej konstrukcji podbudowy i odpowiedniej grubości kostki.
Ostatnim elementem decydującym o wyborze kostki brukowej jest kształt. Mamy do wyboru geometryczne i bardzo nieregularne formy kamieni, od kwadratów, prostokątów aż po trapezy. Do brukowania nawierzchni o kształcie koła będziemy potrzebować kamieniu różnych wielkości. Specjalista potrafi zestawić ze sobą kolory i kształty kostki tak, że osiągniemy bardzo ciekawy i niepowtarzalny efekt, nawet trójwymiarowy.

Najczęściej wybierane style ogrodów

Projektując zieleń można kierować się stylem. To zestaw zasad, które umożliwiają stworzenie modnych i stylowych ogrodów. Rodzajów ogrodów jest bardzo wiele, przedstawimy kilka z nich:

Dobór roślin, drzew i krzewów do ogrodu

Gdy już zabieramy się za komponowanie ogrodu istotną rolę oprócz stylu odgrywają rośliny,drzewa oraz dodatki. Jeżeli mamy dużą posesję możemy pozwolić sobie na różnorodność, ale jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią bardzo dokładnie musimy łączyć elementy tak, aby ogród nie był przekombinowany.
Odpowiednio dobrane drzewa ozdobne wymagają pielęgnacji w mniejszym zakresie, a jeżeli są to iglaki znika też problem usuwania zeschniętych liści a ogród jest "zielony" przez cały rok. Monotonię można przełamać drzewkami o kolorowych liściach, owocach i kwiatach. Przed posadzeniem jakiegokolwiek drzewa należy jednak to dokładnie przemyśleć. Drzewa o pokroju kulistym bądź zwisającym nadają się do małych i dużych ogrodów, ale gatunki o rozbudowanych konarach będą zabierać światło i przestrzeń, dlatego w niewielkich przydomowych zakątkach najlepiej wyglądać będą niskie gatunki takie jak wierzba mandżurska, lilak japoński czy klon ginnala, które dorastają najwyżej do 6 metrów, więc nie będą zabierać światła.
Gdy już wybraliśmy drzewa nadszedł czas na mniejsze rośliny. Byliny zwykle kwitną kilkakrotnie i są bardziej trwałe niż rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Ich górna część na zimę obumiera a wiosną z podziemnych kłączy, bulw lub cebul wyrastają pędy. Jeżeli nie mamy czasu rok w rok sadzić nowych roślin, doskonałym wyborem są właśnie byliny. Pnącza wijące się po ścianach i murach to bardzo efektowne i praktyczne rozwiązanie, nie dość że produkcją liści dorównują drzewom to coraz częściej są wykorzystywane do obniżania kosztów wydatkowanych na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Te koszty mogą być nawet o 30% niższe w budynkach porośniętych przez pnącza!
W projektowaniu małej architektury nie należy zapominać o roślinach cebulkowych i bulwiastych, ziołach i warzywach. Tulipany, krokusy, hiacynty i lilie uczynią nasze rabatki bardzo kolorowymi a zapach ziół i warzyw będzie się unosił po całej posesji, poza tym można później je wykorzystać w kuchni. Przydomowy „zielony ryneczek” to oszczędność i dużo satysfakcji.
Projekt i wykonanie: Haiku Studio (c), Wrocław 2008